23 Lipiec 2019, 03:36

Autor Wątek: Kamień syntetyczny czy naturalny?  (Przeczytany 186 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bigmaciek

• Ekspert golenia
  • *
  • Sometimes the old ways are the best - 007, Skyfall
Kamień syntetyczny czy naturalny?
« dnia: 05 Lipiec 2019, 10:23 »
Nie ma jeszcze wątku na jeden z najbardziej dyskusyjnych tematów więc pozwolę sobie założyć tym bardziej, że mnie trafił ten dylemat. Jakie kamienie preferujecie syntetyczne czy naturalne? Pytanie równie dobrze można by zadać dzisiaj do wszystkiego chociażby pędzli.

Mój dylemat jest taki. Dawniej byłem fanem kamieni naturalnych bo wydawało mi się to oczywiste. Jak się pozbyłem brzytew to kamienie te używałem do noży ale średnio to szło i nabyłem trochę syntetyków. Teraz jak z powrotem sprawiam sobie brzytwy postanowiłem kupić Coti, którego wcześniej nie miałem ale zawsze miałem w planach. No i tu zaczynają się schody. Po doświadczeniach ostatnich z wiosłem stwierdziłem taki kamień musi mieć min 5 cm szerokości. Niestety, w tym momencie Coti staje się nieprzyzwoicie drogi. Mówimy o przedziale cenowym min. 400-500zł a poza tym dostępność ich w Polsce jest beznadziejna. Kupno u źródła nie wchodzi w grę bo jest jeszcze drożej. Podaż na ebay słaba a poza tym trzeba uważać na podróbki. Zastanawiam się czy jest sens w to wchodzić. Mam już kamienie syntetyczne 1k, 3k, 8k i nie wiem czy większy sens ma nabycie za te pieniądze Naniwy 10k lub 12k?

Co byście zrobili? Nie chcę już wydawać więcej niż te 400zł bo mnie małżonka pogoni.  :D

Offline Monocero

• *
  • 100-lica
Odp: Syntetyczny czy naturalny
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Lipiec 2019, 11:07 »
Brałbym Naniwe, jest przewidywalna i łatwa w obsłudze. Naturalne kamienie są dobre dla pasjonatów, którzy dużo ostrzą mogą je dobrze poznać i się ich nauczyć. Tym bardziej, że żaden kamień naturalny nie jest taki sam.
(D.D)  Instagram

Offline bigmaciek

• Ekspert golenia
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Lipiec 2019, 12:52 »
No właśnie. Przewidywalność. To jest argument, który do mnie przemawia. Nie tylko w używaniu ale także w momencie kupna. Jak kupię w internecie gdziekolwiek na świecie to wiem, że otrzymam taki sam kamień. Tymczasem z Coti jest tak, że z polskiego sklepu nie wiem co otrzymam. Każdy kamień jest inny i na forach amerykańskich radzą aby każdy przed kupnem obejrzeć. Faktycznie sklepy w USA zrobią zdjęcia konkretnego kamienia na sprzedaż. Tymczasem u nas jest jedno zdjęcie jednego kamienia, który robi za wszystkie. We wszystkich sklepach nie mogę tego kamienia obejrzeć przed kupnem co najwyżej zwrócić jak mi się nie podoba. Po doświadczeniach jednego kolegi, który dostał kamień przecięty na pół i przez to uszkodzony, a potem się handryczył ze sprzedawcą nie chcę przeżyć tego samego.

Offline pawelpksa

• *
    • Mój blog
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Lipiec 2019, 14:06 »
Zdjęcia nic nie załatwią.
Fakt, naturalne są dla hobbistów zapaleńców. To prawda. Dodam tylko, golenie brzytwa tez jest dla hobbistów i zapaleńców - ta sama glina. Ostrzyłem  choserą  i byli bardzo dobrze.
Ostrzyli mi koledzy i było bardzo dobrze.
Ostrze sam na naturalnych i mam zupełnie inna frajdę.

PS
Ja zmniejszam swoje kamieniołom by zrobić miejsce na inne. Jak chcesz to możesz  (ktokolwiek z kolegów z forum) pożyczyć któregoś mojego niezobowiązująco a potem jeśli będzie dostępny kupić albo nie. Ale naturalne kamyki są drogie, oblupane, wymagają więcej od użytkownika i każdy jest inny. Taki urok.

Offline Turtle

• Golarz
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Lipiec 2019, 15:19 »
Podrobki Coti?
Ja Bout'a w rozmiarze 10 kupilem za okolo 220zl z Belgii /ebay/
150*75

A wczoraj z allegro BBW 200*46*20 za 48zl :) na takim to juz noze ostrzyc mozna

Offline bigmaciek

• Ekspert golenia
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Lipiec 2019, 15:37 »
Może nie precyzyjnie sie wyraziłem. Nie chodzi o świadome podróbki ale próbę wciśnięcia kamienia jako Coti, który Coti'm nie jest. Zresztą to nie trzeba daleko sięgać. Jeden z polskich sklepów robi to całkiem świadomie na alle.

https://www.golarze.pl/index.php?topic=386.msg4512#msg4512

Co do Coti to patrzę na ebay niemalże codziennie i takiej okazji jak Twoja jeszcze nie widziałem. Interesuje mnie żółty Coti nie BBW bo tych jest dużo.

Offline Turtle

• Golarz
  • *
Odp: Kamień syntetyczny czy naturalny?
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Lipiec 2019, 15:44 »
Jezeli szukasz w apce albo na ebay.pl to znajdziesz ich b.malo.
Najlepiej ebay.com, czasem wysyłają do pl a zapytac o to zawsze można.
A co do okazji to z allegro czasem i za kilka zl malenstwa na ktorych da sie ostrzyc mozna wyłowić.
Mam 5coti i 4bbw lacznie za ~350zl

Offline pawelpksa

• *
    • Mój blog
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Lipiec 2019, 16:52 »
Muszę kiedyś spróbować tego Cotiszona. Szkoda, że do tej pory nie miałem takiej możliwości. A kiedyś nawet bywałem niedaleko ich kopalni. Nie wiem nawet czy nie byłem pod bramą.
W ogóle z tymi kamieniami naturalnymi to brakuje takiego miejsca gdzie możnaby przed zakupem popróbować. Chyba najbliższy w Berlinie lub Kopenhadze.
Dzięki uprzejmości kolegów testowałem Llyny, Zulusy, jakieś też stare bliżej nieokreślone kamyki, Arkanzasy, Rozsuteka no i oczywiście japończyki. Czy Coti jest faktycznie ponad to wszystko? Widzę, że mają dobry serwis. Kamyki są przygotowane jak syntetyki - równiótkie z każdej strony, nawet klejone.  To wszystko w pudełeczkach. Hm...

Offline bigmaciek

• Ekspert golenia
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 21 Lipiec 2019, 18:13 »
Brałbym Naniwe, jest przewidywalna i łatwa w obsłudze. Naturalne kamienie są dobre dla pasjonatów, którzy dużo ostrzą mogą je dobrze poznać i się ich nauczyć. Tym bardziej, że żaden kamień naturalny nie jest taki sam.

Po  weekendowej zabawie z Naniwą 12k zgadzam się z tą opinią w 100%. Naturalny kamień jest jednak dla hobbystów, którzy lubią eksperymentować i dla doświadczonych, którzy ostrzą dużo. Dla tych, którzy chcą naostrzyć szybko i przewidywalnie syntetyk jest lepszym wyborem.