Pierwszy pędzel do golenia - zasady wyboru

Zaczęty przez Monocero, 29 Listopad 2018, 14:03:09

Przeczytano 1 razy

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Monocero

Widok faceta w łazience większości z nas kojarzy się z gościem trzymającym pędzel w ręku i nakładającym nim pianę na twarz.  Moment golenia był wielokrotnie ujmowany w kinematografii, każdego okresu.
Nie jeden z nas dostając po skończeniu 18 lat wyczekiwany list polecony z poniższym wezwaniem


Internet

kilka tygodni później stał już w kolejce do magazynu, gdzie odbierał maszynkę do golenia Junior, trzy żyletki Polsilver, krem do golenia i PĘDZEL.
Pamiętacie go?


Internet

pewnie tak i pewnie nie jeden z was gdzieś go jeszcze ma, a niektórzy może i używają.
No właśnie, a jak to wygląda dziś? Chcąc zrezygnować z puszek z pianką, czy żelem musimy się zaopatrzyć w pędzel do golenia.  Tu zaczynają się pierwsze schody, gdyż wszędzie tam gdzie są przybory do golenia pędzla nie ma. Musimy się udać do sklepu dedykowanego dla kosmetyków, powiedzmy typu Rossman. 
Tam na półce możemy zobaczyć  już coś takiego


Internet

Dla bardziej dociekliwych mamy ofertę sklepów internetowych. Więc wpisujemy w google, pędzel do golenia i SZOK, WOW.
Naszym oczom ukazuje się bardzo bogata oferta pędzli, tak bogata i różnorodna, że po krótkiej lekturze sami nie wiemy  co mamy wybrać. 
Żeby wam ułatwić wybór przedstawię wam kilka moich spostrzeżeń i podziałów pędzli.  Zasadniczo rozróżniamy:

1.   Pędzle ze szczeciny dzika lub świni.


Internet

Tego typu pędzle są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Pozyskiwane do nich włosie pochodzi z naturalnej  szczeciny dzika albo świni.  Włosie jest bardzo trwałe i mocne. Idealnie nadaje się do masażu twarzy, odpowiednio ,,zrusza" zarost owijając go z każdej strony pianą.  Nie jest to jednak włosie idealne, ma swoje wady.  Pędzel tego typu trzeba przygotować do golenia, tj. około 15 minut przed planowanym goleniem włosie należy wymoczyć w ciepłej wodzie, co nada mu elastyczności.  Prawdziwa wartość użytkową pędzel zaofiaruje nam dopiero po tzw. Przełamaniu tego włosia i w zależności od intensyfikacji używania potrzeba na to około pół roku. Szorstkość szczeciny dla jednych jest plusem dla innych minusem. Nie każdy lubi jak pędzel jest szorstki. Tego typu pędzel jest polecany w szczególności dla mężczyzn, z grubym i twardym zarostem.  Bardzo dużą zaleta tych pędzli jest ich cena. Szczecina dzika czy świni jest materiałem łatwo pozyskiwanym. Za kwotę około 40 zł można nabyć bardzo dobrej jakości pędzel, który będzie służył wiele lat.  Z zasady pędzle tego typu nie posiadają klasyfikacji jakościowej szczeciny. Wyjątek stanowi tu Portugalska firma Semogue, która klasyfikuje szczecinę wg. Poniższej skali.

1.   PREMIUM - najwyższej jakości, najbardziej miękka i delikatna szczecina dzika
2.   SPECIAL - wysokiej jakości, miękka i delikatna szczecina dzika
3.   EXTRA - trzecia w kolejności pod względem miękkości szczecina dzika
4.   BEST - niekolorowana i najtwardsza szczecina


2.   Pędzle z włosia borsuka


Internet

Włosie borsuka jest najbardziej szlachetnym naturalnym włosiem używanym do produkcji pędzli. Szczególne właściwości tego włosia są możliwe dzięki zdolności pochłaniania wody, co w procesie kręcenia piany bardzo ułatwia jej powstawanie.  Sama budowa tego włosia i jego cienkie końcówki umożliwiają wykonanie delikatnego masażu twarzy bez uczucia szorstkości i drapania jak w przypadkach użycia pędzla ze szczeciny dzika.  Chłonność wody, która jest niezbędnym składnikiem do wytworzenia odpowiedniej piany  stawia te pędzle na podium.  W przypadku włosia borsuka jest stosowana metodyczna klasyfikacja jakości .

1.   SILVER TIP – włosie najwyższej jakości i najdroższe ze wszystkich. Tego typu włosie jest szczegółowo segregowane, żeby wybrać tylko te włosy, które  i są najbliższe skóry zwierzęcia. Ważne są tu określone partie ciała, tj. długie włosy bardzo miękkie nie podcinane.  Po wyselekcjonowaniu odpowiednich włosów , są one ręcznie formowane w  knoty. Włosie Silver Tip ma charakterystyczny naturalnie jasno złocisty kolor z ciemniejszym paskiem po środku, który tworzy charakterystyczny pierścień na bukiecie pędzla po jego uformowaniu. Włosie Silver Tip jest bardzo trwałe i pozwala na luksusowe golenie przez wiele, wiele lat.

2.   SUPER BADGER –  jest to klasa druga w kolejności po włosiu  Silver Tip. Zasady doboru i produkcji pędzla są tożsame.

3.   BEST BADGER – Trzecie w klasyfikacji włosie borsuka. Jest to szlachetniejsza odmiana włosia PURE Badger. Włosie tej klasy pochodzi z pozostałych części ciała zwierzęcia po selekcji do klas Silver Tip i Super Badger włączając brzuch, gdzie włosie też jest bardziej miękkie. To włosie ma ciemniejszy kolor w różnych odmianach szarości, brązu a nawet koloru czarnego. Włosie użyte do produkcji pędzli z borsuka o nazwie BEST BADGER   jest nieco twardsze niż  w klasie Silvertip ale nadal jest bardzo miękkie, sprężyste i delikatne dla skóry.  Jest dobierane i układane ręcznie natomiast maszynowo wiązane jest w pęki umieszczone w metalowym pierścieniu uchwytu. Głowa pędzla jest lekko przycinana dla wyrównania końcówek włosia. Przycinane są  tylko te włosy, których nie udało się wcześniej idealnie wyczesać i ręcznie uformować.  Jest to pędzel   bardziej sprężysty. 

4.   PURE BADGER – Czwarta, najbardziej ekonomiczna klasa włosia borsuka. To włosie ma ciemniejszy kolor w różnych odmianach szarości, brązu a nawet koloru czarnego. Głowa pędzla jest wiązany mechanicznie a końcówki są przycinane dla wyrównania.

5.   FINEST AND TWO BAND – To unikalne włosie, bardzo sprężyste, giętkie i jednocześnie dość sztywne. Pędzle posiadające to włosie sprawiają wrażenie bardzo gęstych - cechy preferowanej przez wielu miłośników golenia na mokro i kolekcjonerów pędzli do golenia. Ten rzadki rodzaj włosia borsuka charakteryzuje się bardzo jasnymi końcówkami i bardzo ciemnym środkiem włosa. Z uwagi na fakt, że odcinki bardzo ciemne i bardzo jasne mocno ze sobą kontrastują, takie włosie jest określane jako "dwupasmowe" (ang. two band). Włosie do produkcji pędzli tej klasy jest trudne do pozyskania, stąd zwykle bardzo ograniczona dostępność pędzli posiadających tą klasę włosia. Ze względu na swoje właściwości włosie borsuka klasy "finest and two band" jest bardzo pożądane i cenione wśród koneserów golenia na mokro i kolekcjonerów pędzli do golenia.


3.   Pędzle z włosia syntetycznego


Internet

Tego rodzaju pędzle wraz z rozwojem technologicznym stały się prawdziwym hitem w przedmiocie tradycyjnego golenia.  Pędzle szczególnie polecane alergikom.  Tego rodzaju pędzli nie trzeba, namaczać, łamać i jest gotowy do użytku natychmiast.  Pędzlami syntetycznymi najłatwiej jest wyrobić najlepszej jakości pianę.  Ważnym argumentem przy wyborze tego pędzla jest jego ekonomiczność  i nie chodzi tu o cenę samego pędzla ale jego skłonności do pobierania mydła czy kremu. Tego typu pędzlem ukręcimy z małej ilości mydła wystarczającą do golenia ilość piany.  Co do rodzajów tego włosia, to trudno je w jakiś konkretny sposób sklasyfikować i opisać, bo producenci stosują własne nazewnictwo.  Wada, dla mnie dla kogo innego zaleta jest delikatność tych pędzli, która masaż twarzy sprowadza do poziomu głaskania.
Poniżej rodzaj włosa syntetycznego typu tuxedo.


Internet


4.   Pędzle z włosia końskiego


Internet

Pędzle z tego rodzaju włosia zyskują na popularności w ostatnim czasie. Włosie dobrze absorbuje wodę co sprzyja kręceniu piany zarówno z twardych mydeł jak i kremów.  Oprócz walorów estetycznych to co te pędzle wyróżnia to bardzo humanitarny uzysk materiału.  Porządny pędzel z końskiego włosi można właściwościami porównać do słabszego borsuka, a cena na pewno będzie niższa.


Pozostało jeszcze napisać o rączkach. W sumie jest to rzecz gustu i knot można osadzić w każdym materiale. Z dostępnych na rynku najbardziej popularne są jednak chwyty:

1.   Plastikowe
2.   Drewniane
3.   Akrylowe
4.   Drewno stabilizowane


Bardzo ważną rzeczą jest odstawianie pędzla po użyciu. Nie stawiamy pędzla knotem do góry tylko knotem do dołu.


Internet

Wybór to rzecz gustu.  Polecałbym jednak bardzo uważnie dobierać wytwórców pędzli z chwytami drewnianymi, gdyż nie staranie wykonana powłoka ochronna bardzo szybko może po kontakcie z woda nam popękać i pędzel straci swój cały urok. 
Bardzo bogatą gamę dobrych jakościowo pędzli oferują Chińczycy, takie firmy jak Yagi czy VIGSHAVING. Zwróćcie uwagę, że i tak większość knotów do pędzli jest produkowana nawet dla najlepszych firm w Chinach.
Osobiście jednak polecam rynek polski gdzie są wytwórcy, którzy w dobrych cenach oferują piękne pędzle, również na zamówienie.
(D.D)
  •