24 Maj 2019, 06:14

Autor Wątek: Otwarty vs zamknięty grzebień - czy żyletka ma znaczenie?  (Przeczytany 347 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Monocero

• *
  • 100-lica
Miałem ostatnio rozmowę z kolegami na temat golenia dłuższego zarostu. Z reguły moi koledzy nie golą się codziennie, a nawet można powiedzieć, że rzadko, ze względu na charakter ich dnia. Na tego typu tryb golenia moim osobistym zdaniem najlepsza,  byłaby brzytwa, no ale nie każdego łatwo przekonać. Poleciłem maszynki z otwartym grzebieniem, które w mojej opinii łatwiej sobie radzą z dłuższym zarostem. Ku mojemu zaskoczeniu jeden z kolegów twierdzi, że jakiej żyletki by nie użył, to używając głowicy z otwartym grzebieniem ma podrażnienia. Z jednej strony zdawało mi się to niewiarygodne i dopatrywałem się winy żyletki ale powiedział, że próbował z kilkoma i to samo. Nie mam powodu mu nie wierzyć. Czy używacie innych niż zazwyczaj żyletek do głowic z otwartym grzebieniem? Spotkaliście się z podrażnieniami po głowicach tego typu?
(D.D)  Instagram

Offline Robcyk

• Aktywny golarz
  • *
Odp: Otwarty vs zamknięty grzebień - czy żyletka ma znaczenie?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Maj 2019, 21:16 »
A próbowałeś kieryś głowicy hybrydowej? I zamknięty i otwarty grzebień? I jedna żyletka....taka głowica z Chin. Całkiem fajnie goląca jak się na 3-4 dniowy zarost. Można jechać na początku otwartym i dogalać zamkniętym. Ale ja nie mogę tak- dwudniowy zarost to Max.Nauczyłem się slanta 39c. Bałem się trochę bo i użarł mnie za pierwszym razem. Teraz jest miodzio. A mam maszynkę F.Szeffel staruśką bardzo. I raz się nią ogoliłem . odkażona i nie była całkiem odrestaurowana i dalej nie jest. Otwarty grzebień i ...dogolony jak malo kiedy a podrażnienia byli. Leży teraz i czeka na lepszą polerkę. Tę maszynkę ma kilku ludzi związanych z TG ale chyba tylko ja mam z orginalną rączką. . prezent od kolegi. Po ojcu i dziadku. .

Online Monocero

• *
  • 100-lica
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Maj 2019, 21:53 »
@Robcyk ta hybrydowa głowica z Chin, o której piszesz jest z racji swojej praktyczności u mnie nr 1  ;) Kupiłem sobie trzy tak na wszelki wypadek.
(D.D)  Instagram

Offline Robcyk

• Aktywny golarz
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Maj 2019, 22:03 »
 :)To się rozumiemy👍

Offline Carlos

• Ekspert golenia
  • *
    • YOUTUBE
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Maj 2019, 09:08 »
Bardzo ciekawy temat. Pamiętam że jak się goliłem maszynkami to jedyna różnica jaka była w maszynkach to taka że maszynki z otwartym grzebieniem szybciej zużywały żyletki. Niestety u mnie było na odwrót że częściej podrażniały mnie maszynki z zamkniętym grzebieniem niż z otwartym. Możliwe że to była wina mojej kulejącej techniki w tym czasie. No i właśnie to mnie popchnęło w stronę brzytwy.  8)

Offline bigmaciek

• Ekspert golenia
  • *
  • Sometimes the old ways are the best - 007, Skyfall
« Odpowiedź #5 dnia: 15 Maj 2019, 09:43 »
Odpowiadając na pytanie o podrażnieniach: tak miałem zmasakrowaną twarz kilka razy po R41 niezależnie od żyletki. Natomiast iKon OC de luxe jest łagodniejsza od niejednego CC. Poziom R89 albo jeszcze łagodniejszy.

Z hybrydowych miałem iKona OSS. Całkiem fajna maszynka ale powodowała problemy psychologiczne.  ;D Nigdy nie wiedziałem, którą stroną się golę i która jest lepsza. Więc poszła w świat. Teraz ten sam problem mam z Shavecraft 101. Jest nawet łagodniejsza od OSS, obie strony gola równie łagodnie i skutecznie ale jest tańsza w utrzymaniu.  ;D

W OC używam tych samych żyletek co w CC.

Offline don zibi

• Aktywny golarz
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 15 Maj 2019, 10:07 »
Używam głowic od iKon-a takich jak SBS i OSS i nie widzę różnic pomiędzy zamkniętym czy otwartym grzebieniem.
Żadnych podrażnień nie zauważyłem.
A co do zużycia żyletek? - to nie wiem, bo zawsze po trzech goleniach wymieniam.

Pamiętajcie,że to moje odczucia - Wasze mogą być inne.
iKon SB jest bardzo agresywny a to przecież jest zamknięty grzebień.
Muhle Rocca zamkniety i agresywny a o R41 nie musze Wam mówić.

Pamiętać należy o bardzo ważnej rzeczy...
To nie grzebień goli a żyletka. Moim zdaniem ich ostrość wynika z kąta ułożenia w grzebieniu jak i od samej ostrości wynikającej z procesu wytwórcy.
A podrażnienia w mojej ocenie wynikają ze złego doboru kata ścinania zarostu i ostrości żyletki.
Jeszcze inne elementy wpływają na komfort golenia. Wybrane mydło, długość "masażu" twarzy preparatem goleniowym nałożonym na pędzel,  ewentualny gorący ręcznik przed goleniem lub inny specyfik mający na celu przygotowanie skóry twarzy, wrażliwość skóry na różne składniki zawarte w mydle.
Ale przecież o tym wszyscy wiecie...

Offline Manticore

• Nowy golarz
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Maj 2019, 21:36 »
Z reguły żyletka ma większą ekspozycję ostrza w głowicy otwartej niż w zamkniętej. Kąt natarcia również jest inny. Z mojego doświadczenia wiem, że głowica otwarta goli skuteczniej, ale też łatwiej o podrażnienia. Dużo zależy  od techniki golenia i dicidky samej maszynki do skóry.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Offline Robcyk

• Aktywny golarz
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Maj 2019, 23:02 »
Za jakiś czas jak sobie uzbieram to kupię r41. Już się nie boję tej. Maszynki.

Offline tombar

• Aktywny golarz
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Maj 2019, 07:39 »
@Robcyk R41 to specyficzna maszynka i trafiają się rozczarowani użytkownicy którzy potem ją odsprzedają. Jak cierpliwie poczekasz, to może upolujesz coś w dobrej cenie. Może wystarczyłaby Ci sama głowica, bo chyba można kupić oddzielnie?
Ars boni et aequi

Online zuczek222

• Golarz
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Maj 2019, 08:39 »
Zakupiłem R41 na początku swojej przygody mając tylko krótki romans z R89, przeklinałem ten dzień i szybko ją sprzedałem. Pózniej leciały złotówki na inne sprzęty, z których byłem bardziej lub mniej zadowolony. Przerobiłem sporo Merkur-ów, 34c, 37c, 25c, 38c, 39c,3x Progres, Futur. Została tylko 38C i 25C przejęła żona.Timor 1351K,1352. Muhle R89, Rocca, oraz 3 brzytwy.  Nie są to złe maszynki, brzytwa fajna sprawa(tylko te ostrzenie, dbanie o to żeby nie zardzewiała itp., to nie dla mnie) ostatecznie powróciłem do Muhle R41 i ona daje mi super golenia bez podrażnień. Przy CC często występowało przegolenie.
Wiadomo technika się wyrobiła, jakość piany nieporównywalnie lepsza i teraz R41 to moja podstawowa maszynka do golenia twarzy i głowy. Jakbym poświęcił jej odpowiednio dużo czasu na samym początku, to zaoszczędził bym mnóstwo kasy i rozczarowań.
Przestałem szukać na chwilę obecną innego sprzętu, niezdecydowanym polecam R41, sporo cierpliwości i lekkiej ręki, bo ta maszynka nie lubi docisku.

Online Monocero

• *
  • 100-lica
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Maj 2019, 10:09 »
teraz R41 to moja podstawowa maszynka do golenia................... i głowy.

wow, @zuczek222 ja głowę golę codziennie ale nie odważyłbym się r41 tego zrobić, SZACUN. 8)
(D.D)  Instagram

Online zuczek222

• Golarz
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Maj 2019, 10:35 »
Kiedyś jak spróbowałem to piekła skóra 2 dni, jak ręką się wprawiła to żadna maszynka nie daje takiej gładkości. Dwie zasady, dobra piana i ZERO DICISKU, maszynka zrobi swoje.

Offline tombar

• Aktywny golarz
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Maj 2019, 15:15 »
Moje doświadczenia są skromne bo ograniczają się tylko do wspominanej wcześniej głowicy hybrydowej OSS Vig. Mi się tą głowicą goli świetnie aczkolwiek nie każda żyletka pokazuje różnice między OC i CC. Moim zdaniem im żyletka lepsza (wyższa półka, ostrzejsza, agresywniejsza ?) tym ta różnica jest bardziej widoczna. W przypadku żyletki Dorco, czy Wilkinson różnicy nijakiej nie czułem.

Ja mam taki plan, być może nietypowy, ale zamierzam już poprzestać na maszynce GC P-84. Docelowo chciałbym "przeskoczyć" agresorów typu: R41, czy maszynki SE i stopniowo przechodzić na brzytwę. 
Ars boni et aequi

Offline Robcyk

• Aktywny golarz
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Maj 2019, 23:41 »
A ja jako świerzak w TG. Mam V3A mam chińskie głowice i futury i hm 39c slanta.  Bałem się trochę. I ujadł mnie. Teraz to gładzik.  Ja muszę się przyzwyczaić. Na razie Kai...