25 Sierpień 2019, 09:54

Autor Wątek: Hobby czy ekonomia?  (Przeczytany 320 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Monocero

• *
  • 100-lica
Hobby czy ekonomia?
« dnia: 12 Kwiecień 2019, 15:10 »
Tradycyjne golenie, często jest utożsamiane z goleniem ekonomicznym. Czy ma to podstawy faktyczne? Po przeprowadzeniu małego eksperymentu, uważam, że TG to hobby i to dość wyszukane i wcale nie tanie. No jasne są droższe i w porównaniu z innymi ktoś powie, że to jedne z tańszych  :) - PEŁNA ZGODA.

Na czym polegał eksperyment. Robiąc zakupy w moim ulubionym niemieckim sklepie Lidl, ot tak z ciekawości kupiłem zestaw do golenia CIEŃ. Maszynka +20 wkładów. Żaluzja jaka jest każdy wie i nie będę się o tym rozpisywał ale przy moim zaroście z wielkimi mękami dałem rade się jednym wkładem ogolić 3 razy. Jako, że wkładów jest 20 to mnożąc to razy 3 mamy 60 goleń na zestawie. Idąc dalej i zakładając, że się golę co trzeci dzień to zestaw starcza mi na pół roku, a na rok potrzebuje dwa zestawy, co stanowi koszt 28 zł. W ciągu 10 lat wydam w takim trybie 280 zł na golenie.

Jak to wygląda z TG. Otóż muszę zainwestować w maszynkę, to jest koszt załóżmy 100 zł. i roczny zapas żyletek powiedzmy 40 zł. Z tego wynika, że przez 10 lat wydamy 500 zł na golenie czyli o 220 zł więcej, niż systemówką m-ki CIEŃ.

To tak na szybko i opcja full economic. Dlatego uważam, że argument ekonomiczny odpada. Bardziej nalezy sie skupić na argumentach ekologicznych, hobbystycznych i przede wszystkim zdrowotnych.

Reasumując mamy dość nietypowe bardzo fajne hobby, które w pierwszej chwili wzbudza uśmiech na twarzy interlokutora, tylko po to żeby przeszedł on w wyraz zainteresowania.  8)
(D.D)  Instagram

Offline Marcin Es

• Ekspert golenia
  • *
  • Misjonarz z Torunia
Odp: Hobby czy ekonomia?
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Kwiecień 2019, 16:06 »
Hmm...ciekawe spostrzeżenia. Jak kupimy Lidlowskie sprzęty to faktycznie wyjdzie taniej niż tradycyjnie. Miesiąc temu przez przypadek stałem się posiadaczem 5 ostrzowej maszynki z Lidla - Shark...postanowiłem spróbować...ogolilem się ale z twarzy masakra. To nie golenie to skrobanie. Jak np. będziemy się golić systemówkami Gillette Fusion gdzie 4 wkłady kosztują 80 zł, czy np. jakimś Wilkinson Hydro 5 Sense to wtedy nie wiem czy to taniej wyjdzie.
Ja na koszty nie patrzę, dla mnie ważne jest to, że golenie jest przyjemnością a nie obowiązkiem i to jeszcze przykrym. Jakbym mial się golić tymi Lidlowskimi wynalazkami to wolałbym zapuścić brodę. Druga kwestia to zdrowotna, bo twarz po tradycyjnym goleniu jest w lepszej kondycji niż po systemówkach. Jak już znajdziemy naszego graala maszynkowego i żyletkowego, jak dobierzemy sobie mydło czy krem i żyletki to koszty spadną i na dłuższą metę będzie taniej.

Offline Mazikeen

• Golarz
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Sierpień 2019, 15:48 »
Ja myśle ze i to i to zależy która stronę wybierzemy ;D
Jeśli pójdziemy w zagraniczne mydła np z USA to ekonomia odpada. Mówię tutaj mydła, maszynki, pędzle itd. Bo wiadomo nie są to tanie rzeczy w porównaniu do naszych.
Ale jeśli kupimy sobie maszynkę wilkinsona classic i będziemy uzupełniać zapasy, kremy, AS nasze polskie.
To wtedy myśle ze jest to ekonomia.

Offline Carlos

• *
    • YOUTUBE
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Sierpień 2019, 06:42 »
Każdy z was Panowie ma rację, żyletki są tańsze od wkładów. Staramy się dbać o ekologię, noe produkujemy tyle plastiku. Wychodzi na to że golenie brzytwą jest najbardziej eko i na dłuższą metę opłacalne.

Offline zennhorst

• Ekspert golenia
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Sierpień 2019, 09:48 »
Siedzę w TG już wiele lat i do tej pory nie spotkałam osoby dla której czynnik ekonomiczny był głównym powodem wejścia w TG.
"honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere"
zennhorst

Offline don zibi

• Aktywny golarz
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Sierpień 2019, 11:23 »
Ekonomia???
Wy tak serio??
Policzcie ile "towaru" macie na półkach.. :)) :)) :)) :)) :)) 8)

edzia:
Na WSZYSTKICH półkach.... >:D

Offline Carlos

• *
    • YOUTUBE
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Sierpień 2019, 11:25 »
@don zibi  no dobra przekonałeś mnie  :D

Offline don zibi

• Aktywny golarz
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Sierpień 2019, 11:41 »
 :D

Offline bigmaciek

• Ekspert golenia
  • *
  • Sometimes the old ways are the best - 007, Skyfall
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Sierpień 2019, 11:46 »
Znaleźliście sobie temat. Wszedłem w TG z powodów ekonomicznych jak napisał @zennhorst. Potem do tego doszła ekologia.  :) A potem...już nie pamiętam co było potem... :D W skrócie można powiedzieć, że eksperymentuję aby koszty były najmniejsze.  ;D Jak skończę dam znać co się najbardziej opłaca kupić.

Offline ifoo

• Golarz
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Sierpień 2019, 11:55 »
Taaa... ekonomia, ekologia, hobby... A wszystko dla ukrycia syndromu nasilonego zbieractwa...  :D

Offline Carlos

• *
    • YOUTUBE
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Sierpień 2019, 12:17 »
Oj tam Oj tam  :D :D :D :D :D

Offline don zibi

• Aktywny golarz
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Sierpień 2019, 12:27 »
Mężczyzna się nie starzeje

TYLKO

Drożeją mu zabawki

Offline bigmaciek

• Ekspert golenia
  • *
  • Sometimes the old ways are the best - 007, Skyfall
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Sierpień 2019, 12:30 »
To tez ekonomia. Nazywa się inflacja.  :D

Offline Bihać

• Golarz
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Sierpień 2019, 13:01 »
Hobby nigdy nie było tanie a twierdzenia o ekonomii..to raczej usprawiedliwienie  ;D

Offline Carlos

• *
    • YOUTUBE
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Sierpień 2019, 14:25 »
@Bihać  jakoś trzeba się usprawiedliwić  :D :D :D :D :D