23 Lipiec 2019, 03:39

Autor Wątek: BLACKBIRD BLACKLAND  (Przeczytany 1294 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline INFIDEL

• Specjalista golenia
  • *
BLACKBIRD BLACKLAND
« dnia: 02 Luty 2019, 12:09 »
BLACKBIRD czyli... nie będzie o samolotach.

Przedmiotem zachwytu jest maszynka BLACKBIRD - firmy BLACKLAND!  ;)

Strona producenta: https://www.blacklandrazors.com/blackbird/

Podobieństwo do samolotu, nie tylko w nazewnictwie jest duże - szczególnie jeśli zerkniemy na czarną wersję maszynki:

Jak napisał sam producent:

Blackbird to nowoczesna maszynka do golenia zaprojektowana i wykonana w Stanach Zjednoczonych.
Wygląd maszynki inspirowany kultowym samolotem SR-71 "Blackbird"!

Przepraszamy, ale nie możesz zobaczyć ukrytej zawartości. Musisz się zalogować, aby zobaczyć tę zawartość.

Offline Monocero

• *
  • 100-lica
Odp: BLACKBIRD BLACKLAND
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Luty 2019, 14:21 »
@INFIDEL nie wiem co lepsze, maszynka czy recenzja. Po przeczytaniu po prostu chce się ja mieć. Wyglada naprawdę fajnie taki industrialny kolonializm.
(D.D)  Instagram

matrax

« Odpowiedź #2 dnia: 02 Luty 2019, 14:40 »
Recenzja jak zawsze pierwsza klasa :) Sprzęt robi wrażenie.

Offline Marcin Es

• Ekspert golenia
  • *
  • Misjonarz z Torunia
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Luty 2019, 18:14 »
Jak zawsze mistrzowska recenzja  :) sprzęt też niczego sobie, super maszynka  ;)

Offline tombar

• Specjalista golenia
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Luty 2019, 20:48 »
Bardzo fajna recenzja, świetnie się czytało. Ciekawe, że żyletka trzymana jest przez dwa prostokątne bolce. Prosty, ale skuteczny pomysł. Pamiętam recenzje tudzież dyskusje, że żyletka krzywo leży, albo jedno ostrze jest bardziej eksponowane niż drugie. Na ogół żyletka miała więcej luzu przy okrągłych bolcach nie mówiąc już o przypadkach zupełnie felernych głowic. Tutaj precyzja wykonania i trzymanie żyletki wydaję się znakomite. Druga kwestia, to rączka. Mnie by pasowała rączka o długości 95 mm, a najlepiej 100 mm. Na stronie producenta nie znalazłem do tego modelu dłuższej rączki. Może źle szukałem. Jeszcze raz gratulacje świetnego tekstu.
Ars boni et aequi

Offline Robcyk

• Aktywny golarz
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Luty 2019, 21:02 »
Jarek!!! Wiesz co powinieneś pisać felietony.Super się czyta Twoje rozważania. Teraz pytanie. Jak być tę maszynkę porównał do R41. I czekam na dalsze spostrzeżenia a zwłaszcza ile razy ogolisz się tą Kai żyletką w porównaniu do innych skarbów które masz. Kto jeśli nie Ty może porównać? No kto.... Dzięki za super opisy pięknych sprzętów. 

Offline Marcin Es

• Ekspert golenia
  • *
  • Misjonarz z Torunia
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Luty 2019, 21:07 »
Kurczę...czytam już piąty raz...rewelacja  ;) Dawno nie czytałem tak dobrej recenzji  ;D Jarek, tym razem wygrałeś  :P

Offline INFIDEL

• Specjalista golenia
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Luty 2019, 21:19 »
Recenzja niepełna  :D
Przepraszam, ale dopiero pytania zwracają moją uwagę na pewne rzeczy.
No, to w odpowiedzi na post kolegi @tombar kontynuacja:

Sposób trzymania żyletki przez prostokątne piny/bolce jest bardzo skuteczny, ale w tej maszynce jest też inny patent - znakomicie krygujący i poprawiający działanie, ale niestety ograniczający funkcjonalność głowicy...
Otóż - rączka na końcówce jest stopniowana - jest próg, który wchodzi w głąb płytyki(!)

Idealnie to centruje i pozycjonuje żyletkę oraz wzajemne położenie płytki z zakrywą.
Niestety patent ten uniemożliwia w pewnym zakresie zastosowanie innych rączek.
W pewnym zakresie, gdyż coś na pewno dałoby się znaleźć niemniej gwint jest stosunkowo krótki i zastosowanie dowolnej rączki byłoby mało komfortowe.

Offline tombar

• Specjalista golenia
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Luty 2019, 21:31 »
Dziękuję za dodatkowe info. Kurcze wydaje się, że "wszystko już było" i ciężko coś nowego wymyślić w dobrze znanym temacie, a jednak. Rzeczywiście ciekawie to wykombinowali i jak widać perfekcyjnie zrobili. :)
Ars boni et aequi

Offline Carlos

• Ekspert golenia
  • *
    • YOUTUBE
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Luty 2019, 09:41 »
Bardzo fajna recenzja.

Offline zennhorst

• Specjalista golenia
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Luty 2019, 09:46 »
@INFIDEL ... jak duża jest szczelina pomiędzy żyletką a grzebieniem?
I jeszcze dopiszę ... widać duży wkład pracy w recenzję ... doceniam!
"honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere"
zennhorst

Offline INFIDEL

• Specjalista golenia
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Luty 2019, 11:13 »
Szczelina między żyletką a grzebieniem , coś co w przypadku Game Changera 68 czy 84 odpowiada stanowi faktycznemu i daje wyobrażenie o agresywności, podobnie Timeless 68 i 95.
W przypadku Blackbirda nie znalazłem tej informacji ale myślę, że niewiele by to dało oprócz znajomości suchego faktu.
Kluczowy raczej jest kąt pod jakim ułożona jest żyletka i jej położenie, co wynika z konstrukcji głowicy.
O wiele większe wyobrażenie daje skala producenta - agresywność na poziomie 7.
Pod tym pojęciem rozumiem czucie żyletki w trakcie golenia. Ewenementem niesamowicie intrygującym jest fakt, że podczas golenia Blackbirdem czuje się... tylko ostrze (!) Nie czuć ograniczeń wynikających z konstrukcji maszynki. To pierwsza tego typu konstrukcja, przynajmniej wg. moich doświadczeń i spostrzeżeń. Ustawianie innego kąta natarcia w przypadku wszystkich znanych mi maszynek zmienia poziom czucia żyletki. Nie w Blackbirdzie, tu żyletkę czuć bezwzględnie, zmienia się tylko kat pod jakim jest prowadzona. I co ciekawe, wszystko odbywa się w bezpiecznej przestrzeni, wrażenie jest niesamowite.

Bardzo ciekawe i słuszne było spostrzeżenie @Stando - REX na ustawieniu 4 przypomina Darta.
Trudno sie z tym nie zgodzić. Własnie REX może dawać odczucia podobne do tych z Blacklanda.

To o co pytał @Robcyk - porównanie do R41 - cieżko coś tu porównywać, to zupełnie inne konstrukcje a co za tym idzie działanie. Blackbird daje jeszcze większe czucie żyletki, większą skuteczność a jednocześnie o wiele, wiele(!) większy poziom bezpieczeństwa. Jestem zaledwie po 2 goleniu ale od pierwszego momentu, od pierwszego zetknięcia z twarzą - jest super, bardzo przewidywalnie i bezpiecznie.

Jak widać szczelina jest znacznie mniejsza niż np.: w Timeless a czucie żyletki x2 (!) i bezkompromisowa skuteczność.
Niewiele większa jest też odległość porównując Blackbirda do najłagodniejszej maszynki - Feather ASD2 a odczucia i skuteczność obsolutnie nieporównywalne.

Niestety nie miałem możliwości ogolić się inną konstrukcją Blackland - DARTem, ale z rozmowy z kolegą który jej używa i na podstawie jego spostrzeżeń  wnioskuję, że mamy tu pewną analogię.
Podobnie jak Game Changer Razorocka jest znakomitą konstrukcją opartą na uzyskaniu dobrego kąta ułożenia żyletki i kolejne modele wykorzystują ten fakt zmieniając jedynie odległość - szczelinę, tak samo Blackland - bazując na opracowanym znakomitym kącie ma przynajmniej 2 konstrukcje: Dart i Blackbird, które dają znakomity efekt golenia i podobne odczucia. Różnica podobnie jak w Game Changer (68 i 84) - w Blackland:
- Dart - agresywność na poziomie 6
- Blackbird - agresywność na poziomie 7 (płytka z grzbieniem zamkniętym)

Nie napisałem o ważnej rzeczy - moje golenie Blackbirdem przebiegało z użyciem żyletki KAI.
Mając do czynienia z potencjalnie niebezpieczną maszynką  :D wolałem postawić na coś pewnego - żyletki ostre ale jak dla mnie bezpieczne.

Przepraszam za jakość zdjęć, w ciągu najbliższych dni postaram się to dobrze pokazać i zamienię

Offline Monocero

• *
  • 100-lica
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Luty 2019, 20:35 »
@INFIDEL  recenzja bije recenzje. Dzięki takim wpisom i osobom, które je publikują te forum robi się naprawdę wyjątkowe.
(D.D)  Instagram

Offline INFIDEL

• Specjalista golenia
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Luty 2019, 00:12 »
Druga kwestia, to rączka. Mnie by pasowała rączka o długości 95 mm, a najlepiej 100 mm. Na stronie producenta nie znalazłem do tego modelu dłuższej rączki.

@tombar - co Ty na to?

Offline tombar

• Specjalista golenia
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Luty 2019, 07:17 »
Super, mnie by pasowało. :) Czyli źle szukałem. Długa rączka wygląda bardzo dobrze i pewnie dobrze by się sprawowała "w pracy". Przyszło mi nawet do głowy, że te podłużne żłobienia w rączce powinny pomóc w odprowadzaniu ewentualnego nadmiaru wody.

Ten twój świetny tekst wraz z późniejszymi uzupełnieniami skłonił mnie do zakupu GC P-84. W szczególności słowa "...Game Changer Razorocka jest znakomitą konstrukcją opartą na uzyskaniu dobrego kąta ułożenia żyletki i kolejne modele wykorzystują ten fakt zmieniając jedynie odległość - szczelinę...". Przyznam że na wydatek rzędu 200 i więcej USD za maszynkę nie jestem gotowy, ale GC z ceną na poziomie 55 USD jest spokojnie w zasięgu przeciętnego golarza.
Ars boni et aequi